Menu

Na dohled

Autoři: Anna Neborová
Termín: 03.04.2008 — 15.05.08

Pohled do díla známé pražské malířky Anny Neborové nabízí od 4. dubna Říčanská Galerie Kotelna. Autorčin nejnovější cyklus čerpá inspiraci v našem bezprostředním okolí, v městském parku, v baru, kavárně, zachycuje drobné děje odehrávající se na balkoně naproti přes ulici... všímá si zkrátka věcí, které jsou nám na dohled... Zdánlivě nahodilé okamžiky všedního dne autorka přetavuje a povyšuje na fascinující divadlo skutečnosti. Její plátna vychází z média fotografie a mají s ním hodně společného. Nejen použitý kompoziční výřez, dodávající obrazům na životnosti. Ale místy i jistý dokumentárně reportážní charakter, jenž v kombinaci s klasickou štětcovou malbou a velkými formáty zanechává v divákovi nesmazatelné stopy.

 

Letos čtyřicetiletá autorka má za sebou nejen úspěšné malířské cykly jako Tiché útoky a další, ale také několik významných ilustrátorských počinů. V roce 2002 získala ocenění za knihu Červený panáček, v roce 2004 jí vyšla autorská kniha Oskar a Mimi. Její kouzelné dětské kresbičky zvířátek a panáčků zaujaly také nakladatele nového Slabikáře, a tak se podle jejích ilustrací učí už letošní prvnáčci.

I když oba póly své tvorby, volnou tvorbu a ilustraci, autorka považuje za zcela odlišné světy, na obou je znát zkušená kreslířská poctivost   a preciznost a také vzácná, jemně žensky laděná imaginace, která Neborovou charakterizuje.

 

Výstava probíhá od 4. dubna do 15. května 2008

Kurátorkou je Marcela Chmelařová.