Menu

Blind RAM

Autoři: Ivana Štenclová, Marek Schovánek, Pavel Forman
Termín: 26.10.2017 — 29.11.17

„Jednou z priorit dnešní doby je ukládání záznamů, vzpomínek, informací a dat. Nároky na kapacitu uložišť rostou, stejně jako rostou i nároky na selekci informací a efektivní zapomínání.

Název výstavy Blind RAM je čitelný ve více vrstvách.

RAM je typ paměti, který dáváme počítačům, které následně pamatují a počítají za nás.  Jeho velmi důležitou vlastností je volatilita – ihned po vypnutí počítače ze zdroje elektřiny, jeho paměť vše zapomíná. Tento typ pamatování si, který okamžitě zapomíná, je důležitým fenoménem dneška.

Blind RAM můžeme chápat jako paradox. Buď jde o slepý typ paměti nebo o blindrám, na který se napíná plátno, na kterém vzniká obraz. A obraz informaci uchovává.“ (Pavel Forman)

Práce s pamětí, s archetypy, se záznamy vzpomínek a jejich následnou interpretací, stejně jako podobné výtvarné přístupy jsou spojujícím článkem mezi Ivanou Štenclovou, Pavlem Formanem a Markem Schovánkem na výstavě Blind RAM v galerii Kotelna.

Na výstavě uvidíte malby na plátně, 3D obrazy, kresbu laserem i různé instalace.

Ivana Štenclová (*1980) studovala AVU u prof. Svobodové. Synonymem její tvorby se již od prvopočátku stávaly motivy spojené s figurou, potažmo s tematikou rodiny. i téma dítěte se u ní trvale objevuje přes 10 let.

Pavel Forman (*1977) studoval nejen Univerzitu Palackého v Olomouci ale také umělecké školy v Dublinu a Berlíně. Kromě toho pobýval na stipendijních pobytech v Dánsku, Litvě, Holandsku a USA, kde později také vyučoval. Autor je "mužem mnoha tváří", všestranně vzdělaný a nadaný. Jeho výtvarná tvorba je výrazově silná a "opravdová", nabitá poutavými, mnohdy i provokativními obsahy.

Marek Schovánek (*1965) studoval Univerzitu v Edmontonu, Vancouveru, Praze a Berlíně. "Umělec musí aktivně vystupovat, může svobodně kritizovat či ironicky odkrývat často absurdní kořeny závažných, znepokojivých událostí." Zároveň nikdy nesmí podle Schovánka tvořit s pocitem, že se o to pokouší jako první.